Πέμπτη, 28 Νοεμβρίου 2013

Ολυμπιακός-Γαλατασαράι 72-54

Ο Ολυμπιακός συνέτριψε τη Γαλατασαράι στο... ρινγκ ΣΕΦ με 72-54 και έφτασε στο 17-0 σπάζοντας το ρεκόρ του που κρατούσε από τη σεζόν 1997-98. Γροθιές Μπέγκιτς και Μενσά Μπονσού τρία λεπτά πριν το τέλος.

Η εξέλιξη

Η πρόθεση του Ολυμπιακού να ταϊσει τους ψηλούς του έγινε σαφής από τις πρώτες κιόλας επιθέσεις. Ο Ντάντσον πήρε μπάλες, τελείωσε φάσεις και ο πρωταθλητής Ευρώπης προηγήθηκε 14-6 και 18-10. Οταν μάλιστα βρέθηκε και η λύση στο αμυντικό πρόβλημα των πικ εν ρολ της Γαλατασαράι, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησε ακόμα πιο γερά στο παρκέ και με τον Σπανούλη να βάζει το δικό του λιθαράκι προηγήθηκε 29-20 και 35-24 στο τέλος του ημιχρόνου.
Η νίκη κατακτήθηκε οριστικά κατά τη διάρκεια του τρίτου δεκάλεπτου. Ο Πρίντεζης σκόραρε και αυτός με συνέπεια, την ίδια ώρα που ο Μπέγκιτς άρχισε να ζεσταίνεται και να προσφέρει χειροπιαστά πράγματα τόσο στην άμυνα όσο και την επίθεση. Η διαφορά ανέβηκε σχεδόν με γεωμετρική πρόοδο (40-26, 49-31, 59-35) με αποτέλεσμα η Γαλατασαράι να ρίξει από νωρίς λευκή πετσέτα αφού ούτε η ζώνη που δοκίμασε ο Αταμάν προσέφερε αποτελέσματα στους Τούρκους. Και ενώ το παιχνίδι όδευε προς τη λήξη με τον Ολυμπιακό απόλυτο κυρίαρχο ήρθε ο τρομερός καυγάς του Μπέγκιτς με τον Μενσά Μπονσού να χαλάσει την εικόνα. Ανευ λόγου και αιτίας τρία λεπτά πριν από το τέλος.

Η καλύτερη πεντάδα

1. Σούπερ αποτελεσματικός ο Μπράιαντ Ντάνστον, τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ παίζοντας μόλις 22 λεπτά.

Το στατιστικό

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 35-24, 59-35, 72-54

Ολυμπιακός: Πέτγουεϊ 4, Λο, Ντάνστον 18 (9/12 σουτ), Σπανούλης 12 (4 ασ, 4 λ), Περπέρογλου 3, Παπαπέτρου 3, Σλούκας 5, Μπέγκιτς 8 (2κοψ), Πρίντεζης 9, Αγραβάνης, Μάντζαρης 3, Λοτζέσκι 7 (6ρ).

Γαλατασαράι: Ερτσεγκ 2, Κοκσάλ 3, Χέρστον 2,  Ακιόλ 3, Αλντεμίρ 10 (7ρ), Μενσά Μπονσού 7 (8ρ), Μάτσβαν 2, Αρόγιο 6, Γκουλέρ 10, Αρσλάν 9, Ντόμερκαντ.
2. Συνεπής όπως πάντα ο Βασίλης Σπανούλης δεν χρειάστηκε να κάνει εξωπραγματικό για να ξεχωρίσει. Ο αρχηγός είχε 12 πόντους και 4 ασίστ.
3. Ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν σε γενικές γραμμές άστοχος αλλά έβαλε τα κρίσιμα σουτ που δοκίμασε.
4. Πριν επιδοθεί στην επίδεξη πυγμαχικών δυνατοτήτων με τον Μπονσού, ο Μίρζα Μπέγκιτς είχε βρει αγωνιστικό ρυθμό, ειδικά στην άμυνα όπου έπαιξε το ρόλο σκιάχτρου.
5. Αθόρυβος αλλά πάντα ουσιαστικός ο Ματ Λοτζέσκι. Και 7 πόντους και 6 ριμπάουντ από τον Αμερικανό.

Το φύλλο αγώνα

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα ο Ολυμπιακός διέπρεψε.Εξαιρετικός στην άμυνα, χειρουργικά ακριβής στην επίθεση ο πρωταθλητής Ευρώπης αντιμετώπισε ελάχιστα προβλήματα από έναν αντίπαλο που δεν μπόρεσε να ξεφύγει από τη μετριότητα. Ο καυγάς του τέλους φυσικά και δεν αλλοίωσε την αγωνιστική εικόνα, άφησε όμως μία πικρή γεύση σ' ένα βράδυ που θα έπρεπε να τελειώσει χωρίς αναταράξεις. Οπως και να έχει, ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να πορεύεται αήττητος. Και φτάσαμε στα τέλη του Νοέμβρη.

Το live

20:12
Καλησπέρα σας από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Απόψε ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Γαλατασαράι στο ΣΕΦ, για την 7η αγωνιστική της Euroleague. Οι Πειραιώτες με νίκη θα βρεθούν "αγκαλιά" με την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο. Παράλληλα, εφόσον οι ερυθρόλευκοι κερδίσουν, θα σημειώσουν το μεγαλύτερο σερί νικών στην ιστορία τους με "17 στα 17". Την σεζόν 1997-1998 το σερί τους σταμάτησε στο 16-0.