Σάββατο, 4 Ιουνίου 2011

Η πρώτη "επίσημη" ματιά στα Windows 8

Η πρώτη

Επαναστατική διάθεση φαίνεται να έχει η Microsoft για το νέο της λειτουργικό, αν κρίνουμε από το πρώτο επίσημο video που δημοσίευσε όσον αφορά το interface των Windows 8, το οποίο θυμίζει το interface του Windows Phone.
Ουσιαστικά τα Windows 8 θα διαθέτουν μια οθόνη εκκίνησης που θα αντικαθιστά το Start menu. Η οθόνη αυτή είναι χωρισμένη σε tiles, μέσω των οποίων θα γίνεται η εκκίνηση των εφαρμογών.
Τα προγράμματα θα τρέχουν ουσιαστικά full screen, αλλά θα υπάρχει η δυνατότητα αλλαγής του μεγέθους της εφαρμογής, προκειμένου να λειτουργεί το Multitasking.
Να τονίσουμε πως το interface αυτό δεν απευθύνεται μόνο σε μια tablet έκδοση των Windows. Ουσιαστικά, όπως αναφέρεται και στο video, αυτό θα είναι το Interface για όλους, laptop, desktop, tablets.
Βεβαίως, θα υπάρχει και η επιλογή για επιστροφή στο κλασσικό interface, για όσους ξενίζει αυτή η νέα λογική.
pcsteps.gr

Οι απολύσεις στο δημόσιο άρχισαν από τις Ένοπλες Δυνάμεις!

Η οικονομική θύελλα σαρώνει πάλι πρώτα απ΄ όλα τις Ένοπλες Δυνάμεις. Οπλίτες Βραχείας Ανακατάταξης ενημερώθηκαν ότι λόγω “μη ύπαρξης της απαιτούμενης πίστωσης” δεν μπορούν να παραμείνουν στην υπηρεσία για τρίτο χρόνο και συνεπώς απολύονται!

Δέκτης των καταγγελιών έγινε ο ΣΥΣΜΕΔ,ο οποίος μας ενημερώνει:

Οι οπλίτες των Ενόπλων Δυνάμεων μπορούν μετά την εκπλήρωση των στρατιωτικών τους υποχρεώσεων να ανακατατάσσονται εθελοντικά για βραχεία περίοδο ενός (1) μέχρι τριών (3) ετών με το βαθμό που φέρουν και αποδοχές μόνιμου λοχία ...".
Ωστόσο την έντονη ανησυχία τους μας μετέφεραν συνάδελφοι στρατιωτικοί, θεσμού ΟΒΑ, οι οποίοι αιτούμενοι την παράτασή τους για ακόμη ένα (1) χρόνο μέχρι συμπληρώσεως των τριών (3) ετών, έλαβαν την απάντηση ότι:

«.... εξαιτίας της μη υπογραφής, μέχρι σήμερα, κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομίας και Οικονομικών και Εθνικής Άμυνας και ως εκ τούτου της μη ύπαρξης της απαιτούμενης πίστωσης για την αντιμετώπιση της σχετικής δαπάνης, τα αιτήματα, δεν δύνανται να ικανοποιηθούν», με παραγόμενα, ευλόγως, τα ερωτήματα:
α. Γιατί δεν υπογράφεται η Κοινή Υπουργική Απόφαση, ώστε να δοθεί η δυνατότητα στους συναδέλφους θεσμού ΟΒΑ να ολοκληρώσουν την επιθυμία τους και τον κύκλο υπηρεσίας τους για το σύνολο των τριών (3) ετών, όπως ο νόμος προβλέπει;

onalert.gr

Κυπελλούχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός στέφθηκε για 14η φορά και 6η συνεχόμενη Κυπελλούχος Ελλάδας, επικρατώντας με 10-8 του Πανιωνίου στον τελικό του Final-4 της Καλύμνου.

Οι "ερυθρόλευκοι" κυριάρχησαν στο κολυμβητήριο της Καλύμνου, παίρνοντας μία εύκολη νίκη επί του Πανιωνίου κι έκαναν το πρώτο βήμα για το 11ο νταμπλ στην ιστορία του συλλόγου.

Μπορεί ο Πανιώνιος να προηγήθηκε με 1-0 και 2-1 στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το σκορ κι "έκλεισε" την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 3-2.

Έκτοτε, όχι μόνο δεν ξαναέχασε το προβάδισμα, αλλά αύξανε διαρκώς τη διαφορά, για να φτάσει στο +2 (5-3) στο τέλος του 2ου οκταλέπτου.

Το 3ο οκτάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό, με τους "ερυθρόλευκους" να φτάνουν μέχρι και το +4 (9-5), για να ολοκληρωθεί τελικά το οκτάλεπτο με 9-6.

Οι Πειραιώτες χαλάρωσαν στην τελευταία περίοδο, αφού μάλιστα έφτασαν στο 10-6, με συνέπεια ο Πανιώνιος να μειώσει στα τελευταία λεπτά σε 10-8, που ήταν και το τελικό σκορ.

MVP του τελικού ψηφίστηκε ο Γιάννης Φουντούλης, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Ανδρέας Μιράλης του Πανιωνίου με 3 γκολ.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 2-1, 4-3, 1-2

Τα γκολ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πάτερος): Ντόσκας 2, Δελακάς 2, Κολόμβος 1, Κομάντινα 1, Κόχειλας 1, Θεοδωρόπουλος 1, Σχίζας 1, Φουντούλης 1

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Βολτυράκης): Μιράλης 3, Μάζης 2, Παπαδόγκωνας 1, Χατζηγούλας 1, Θεοδωρόπουλος (αυτογκόλ)

Ελλάδα - Μάλτα 3-1

Με δύο γκολ του Φετφατζίδη και το παρθενικό του Κυριάκου Παπαδόπουλου, η Εθνική Ελλάδος νίκησε με 3-1 τη Μάλτα στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" και σκαρφάλωσε πάλι στην 1η θέση του 6ου προκριματικού ομίλου του Euro 2012.

Διαιτητής: Πάβελ Γκιλ (Πολωνία)

Βοηθοί: Πιότρ Σάνττσουκ, Μάρτσιν Μπορκόβσκι

Κίτρινες κάρτες: Κ. Παπαδόπουλος

Γκολ: 6', 64' Φετφατζίδης, 26' Κ. Παπαδόπουλος / 54' Μίφσουντ

Ελλάδα (Σάντος): Κωνσταντόπουλος, Σπυρόπουλος, Μόρας, Κ. Παπαδόπουλος, Τοροσίδης, Τζιόλης, Κατσουράνης, Καραγκούνης (70' Καφές), Νίνης (79' Χριστοδουλόπουλος), Φετφατζίδης, Σαλπιγγίδης (90' Μήτρογλου)

Μάλτα (Μπούτιγκιεγκ): Χογκ, Καρουάνα, Σκιμπέρας, Άγκιους, Ρ. Φένεκ, Μπογκντάνοβιτς (59' Κοέν), Μπρίφα, Μίφσουντ, Χάτσινσον (87' Π. Φένεκ), Σκέμπρι, Μπαγιάντα (80' Φάιλα)

Ο αγώνας

Τελικά μόνο μια αλλαγή επεφύλασσε ο Φερνάντο Σάντος σε σχέση με την αναμενόμενη ενδεκάδα και αυτή ήταν στη θέση του τερματοφύλακα, όπου προτίμησε τον Δημήτρη Κωνσταντόπουλο αντί του Στέφανου Κοτσόλη.

Κατά τα λοιπά, την αμυντική γραμμή συνέθεσαν οι Βασίλης Τοροσίδης (δεξιά), Νίκος Σπυρόπουλος (αριστερά) και Κυριάκος Παπαδόπουλος, Βαγγέλης Μόρας (κέντρο). Μπροστά τους ήταν ο Αλέξανδρος Τζιόλης, που είχε το ρόλο του κόφτη, ενώ τον πλαισίωναν οι Κώστας Κατσουράνης και Γιώργος Καραγκούνης.

Στα άκρα αγωνίστηκαν οι Σωτήρης Νίνης (δεξιά) και Γιάννης Φετφατζίδης (αριστερά), ενώ μόνος του μπροστά ήταν ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πιεστικά τον αγώνα και μόλις στο 2ο λεπτό είχε το πρώτο καλό σουτ με τον Νίνη έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χογκ.

Στο 6' ήρθε και η δεύτερη πολύ καλή στιγμή για την Εθνική Ελλάδος, με τον Τοροσίδη να βρίσκει με ωραία σέντρα από δεξιά τον Σαλπιγγίδη, αλλά η προβολή του επιθετικού του ΠΑΟΚ, έφυγε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Το γκολ προέκυψε τελικά δύο λεπτά αργότερα, όταν σε μία ωραία εκτελεσμένη επίθεση, ο Κατσουράνης έμεινε μόνος του από δεξιά και με ωραία παράλληλη πάσα βρήκε στο ύψος του πέναλτι τον Φετφατζίδη, που με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 1-0, σημειώνοντας το πρώτο του γκολ σε επίσημο αγώνα με το εθνόσημο στο στήθος.

Η πίεση της ελληνικής ομάδας συνεχίστηκε, με τον Φετφατζίδη να επιχειρεί στο 13' να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά ο Χογκ απέκρουσε το μακρινό σουτ του νεαρού μέσου.

Στο δεκάλεπτο που ακολούθησε δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική ευκαιρία. Αυτή ήρθε στο 25ο λεπτό, όταν ο Τοροσίδης σέντραρε για τον Σαλπιγγίδη, ο οποίος με προβολή βρήκε δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά, αφού βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Το ίδιο δεν συνέβη ένα λεπτό αργότερα, όταν ο Καραγκούνης εκτέλεσε φάουλ, σημαδεύοντας το κεφάλι του Κυριάκου Παπαδόπουλου, που με σκαστή κεφαλιά, πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Χογκ για το 2-0, με τον 19χρονο αμυντικό της Σάλκε να σκοράρει στο ντεμπούτο του με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε μετά το 2-0 και μόνο στο φινάλε του πρώτου μέρους είχαμε δύο σημαντικές ευκαιρίες. Στο 45', ακυρώθηκε σωστά γκολ του Μίφσουντ για οφσάιντ, μετά από κακή απόκρουση του Κωνσταντόπουλου, ενώ στις καθυστερήσεις ο Νίνης δοκίμασε ένα καλό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά είδε την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για την Ελλάδα, αφού η χαλαρότητα με την οποία μπήκαν οι διεθνείς μας, μετουσιώθηκε σε γκολ των Μαλτέζων. Συγκεκριμένα, στο 54' ο Μπαγιάντα απέφυγε δύο αντιπάλους έξω από την περιοχή και πάσαρε ωραία στον Μίφσουντ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε μόνος του απέναντι στον Κωνσταντόπουλο να πλασάρει για να μειώσει σε 2-1.

Μάλιστα, θα μπορούσε στο 60' το σκορ να γίνει 2-2, όταν ο ο νεοεισελθών Κόεν δοκίμασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ευτυχώς για την ελληνική ομάδα η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.

Τελικά το γκολ ήρθε για την Ελλάδα, στο 64', χάρη στο... δώρο του Χογκ, ο οποίος σε "τυφλό" γύρισμα του Σαλπιγγίδη από δεξιά, έστρωσε την μπάλα στον Φετφατζίδη, που με κοντινό πλασέ πέτυχε το πιο εύκολο γκολ της καριέρας του για το 3-1.

Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τέλος του ματς, δεν παρουσιάστηκε κάποια σπουδαία ευκαιρία για καμία από τις δύο ομάδες, αφού το 3-1 είχε ουσιαστικά δώσει πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση, καθώς οι φιλοξενούμενοι δεν το πίστεψαν από κει και πέρα, ενώ οι διεθνείς μας χαλάρωσαν και πάλι.