Σάββατο, 5 Νοεμβρίου 2011

Άρης-Ολυμπιακός 2-3

Έπαιξε ξανά με τη… φωτιά!

Μεγάλη νίκη με σκορ 3-2 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός στην έδρα του Άρη και πάει με την καλύτερη ψυχολογία στο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό.
Οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν με γκολ των Τζεμπούρ (7’) και Μοδέστο (28’), ενώ είχαν και δοκάρι σε προσπάθεια του Μόνχε (69’), ωστόσο την ώρα που φαινόταν ότι είχαν καθαρίσει το ματς, πρώτα ο Τόχα (76’) κι έπειτα ο Φατί (85’) τον κράτησαν στην «τσίτα» μέχρι να ακουστεί το τελευταίο σφύριγμα. Ενδιάμεσα είχε σκοράρει ο Μακούν (84’.
Θα μπορούσε να έχει καθαρίσει νωρίτερα ο Ολυμπιακός που παραλίγο να πληρώσει τις χαμένες του ευκαιρίες, όπως και στο προηγούμενο παιχνίδι με τον ΟΦΗ.

Το LIVE της αναμέτρησης.

90+5 Τελικό σφύριγμα.

90+4 Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.Ο Τζεμπούρ βρέθηκε απέναντι από τον Γιακούποβιτς αλλά με πλάσε δεν κατάφερε να τον νικήσει.

93' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Φέισα στη θέση του Μιραλάς. Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Ο Σιδηρόπουλος διακόπτει το παιχνίδι, λόγω υβριστικών συνθημάτων προς το όνομά του.

85' ΓΚΟΛ για τον Άρη! Ο Μίσελ έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Φατί πήρε την κεφαλιά και μείωσε σε 3-2΄.

83' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό.Μετά από εκτέλεση φάουλ του Χολέμπας, ο Μακούν πετάχτηκε μόνος του στην καρδιά της άμυνας του Άρη και σκόραρε με κεφαλιά.

79' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό.Ο Μαρκάνο παίρνει τη θέση του Μόνχε.

77' ΓΚΟΛ για τον Άρη.Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ούμπιντες, ο Σανκαρέ πάσαρε στον Τόχα και ο Κολομβιανός μείωσε από κοντά σε 1-2!

69' Τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό.Ο Μόνχε βγήκε μόνος του απέναντι από τον Γιακούποβιτς, έσκαψε εξαιρετικά την μπάλα, η οποία τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι. Στη συνεχεία της φάσης, πάλι ο Αργεντινός σούταρε αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.

65' Δεύτερη αλλαγή για τον Άρη. Έξω ο Σολτάνι, μέσα ο Ιάκομπ.

64' Κίτρινη κάρτα στον Μιραλάς.

62' Αλλαγή για τον Ολυμπιακό. Ο Ιμπαγάσα παραχωρεί τη θέση του στον Μακούν.

50' Εκτελεί το φάουλ ο Καστίγιο από δεξιά, ο Φατί πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους, έκανε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.
45' Αρχίζει το δεύτερο μέρος
45' Ο Τόχα θα πάρει τη θέση του Βράνιες.

45+ Λήξη ημιχρόνου χωρίς καθυστερήσεις.
41' Κίτρινη κάρτα στον Καστίγιο για μαρκάρισμα στον Μιραλάς.

32' Κίτρινη κάρτα στον Ιμπαγάσα.

31' Ο Μιραλάς μπήκε από δεξιά στην περιοχή του Άρη, πλάσαρε αλλά ο Γιακούποβιτς σε ετοιμότητα μάζεψε την μπάλα.

28' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά, ο Μοδέστο ανενόχλητος από την καρδιά της περιοχής πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιακούποβιτς.

26' Κίτρινη κάρτα στον Καζναφέρη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μόνχε.

22' Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τζεμπούρ με πλάτη κατέβασε την μπάλα, γύρισε το σώμα του προς την εστία αλλά το σουτ στην κίνηση κατέληξε άουτ.

18' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Τοροσίδης έκανε το "τακουνάκι" στον Μόνχε, ο Αργεντινός βρέθηκε πλάγια της εστίας, αλλά το σουτ του κατέληξε ψηλά άουτ.

15' Ο Ιμπαγάσα βγήκε στην αντεπίθεση, βρήκε τον Μόνχε με βαθιά μπαλιά με τον Αργεντινό μεσοεπιθετικό να κάνει ένα γύρισμα και τον Γιακούποβιτς να μαζεύει.

7' ΓΚΟΛ για τον Ολυμπιακό!Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χολέμπας, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα, έφτασε στον Τζεμπούρ, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει από κοντά τον Γιακούποβιτς και να κάνει το 1-0.

1' Αρχίζει το παιχνίδι.

H ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Μέγιερι, Μοδέστο, Μέλμπεργκ, Ιμπαγάσα, Τζεμπούρ, Μιραλάς, Χολέμπας, Παπαδόπουλος, Μόνχε, Ορμπάιθ, Τοροσίδης.

Στον πάγκο για τους "ερυθρόλευκους" οι: Κοστάντσο, Μανιάτης, Φέισα, Πάντελιτς, Φετφατζίδης, Μαρκάνο, Μακούν.

Η αρχική ενδεκάδα του Άρη: Γιακούποβιτς, Μίσελ, Σολτάνι, Καστίγιο, Βράνιες, Φατί, Ντίκο, Καζναφέρης, Σανκαρέ, Γιαννιώτας, Ουμπίντες.

Στον πάγκο για τους Θεσσαλονικείς; Βελλίδης, Παπαστεριανός, Τόχα, Κατίδης, Λαζαρίδης, Ιάκομπ, Ακόστα.

Διαιτητής της αναμέτρησης ο Α. Σιδηρόπουλος. Βοηθοί του οι Μ. Καρσιώτης, κ. Ποντίκης.