Κυριακή, 6 Μαρτίου 2011

Το απόλυτο ξενέρωμα

Το τέλειο αποκριάτικο ξενέρωμα στον κάμπο, απόρροια μιας ακόμη άθλιας εμφάνισης που μετέτρεψε τους πράσινους από κατήγορους, κατηγορούμενος.

Χάλασαν το ότι έκτισαν την περίοδο των συνεχόμενων ντέρμπι, χωρίς να μπορούν πλέον να επικαλεστούν παρά μόνο την κακή τους εικόνα.
Σύμφωνοι, ο Παμπορίδης και βοηθός δεν είδαν την γροθιά του Μελίσση στην μπάλα στο 0-0 και το πέναλτι-μαρς δεν δόθηκε ποτέ όταν ακόμη δεν είχε ανοίξει το σκορ.
Μετά όλοι όμως είδαν τον Σαριέγκι και τον Καντέ να «κουτουλάνε» στο πρώτο γκολ των Θεσσαλών και τον Βύντρα να κάνει το παιδικό λάθος που στοίχισε το δεύτερο.
Μετά όλοι είδαν τον τελείως ξενερωμένο Σισέ να χάνει γκολ από εκείνα που η κλάση του και μόνο δεν το επιτρέπουν, να χάνονται μια δύο καλές ευκαιρίες πριν το ημίχρονο και τον Φερέιρα να αναγκάζεται να αποσύρει πολύ νωρίς τον αρνητικό Νίνη.
Στο δεύτερο 45λεπτο μπορεί οι γηπεδούχοι να πέρασαν δύο τρεις φορές την σέντρα, να ταμπουρώνονται στο μισό γήπεδο αλλά από την άλλη τους πράσινους να μην έχουν την ηρεμία και το καθαρό μυαλό να απειλήσουν ουσιαστικά. Και πώς να απειλήσουν χωρίς να κάνουν φάσεις προσπαθώντας με τελείως ανορθόδοξο τρόπο να φθάσουν στο γκολ.
Φυσικά και ο Φερέιρα έχει τις ευθύνες του με βασικότερη όλων το ότι δεν κατάφερε να αποβάλει από την σκέψη των παικτών του την θλιβερή εικόνα στο Φάληρο. Το είχε παραδεχθεί με τον Ατρόμητο αλλά και πάλι δεν άλλαξε τίποτα καθώς δεν κατάφερε όπως αποδεικνύεται να το διαχειριστεί σωστά όπως και το ότι δεν ήταν και το καλύτερο μπορούσε να πράξει και στην διαχείριση του αγώνα.
Με τον Ατρόμητο η απουσία των Λέτο, Ζιλμπέρτο και Βύντρα ήταν μια επαρκής δικαιολογία με τους δύο πρώτους να είναι εκείνοι που έδωσαν τα περισσότερα στο νέο γήπεδο της Λάρισας αλλά δεν ήταν αρκετό.
Μένουν πλέον πέντε αγώνες για να κλείσει το πρωτάθλημα και να μπούμε στην διαδικασία των πλέι όφ και θα είναι έγκλημα για τον Παναθηναϊκό αν δεν καταφέρει να κρατήσει το βαθμολογικό αβαντάζ και να μπει σε αυτά με το μάξιμουμ της διαφοράς.
Αυτή την στιγμή έχει τρείς βαθμούς για τα πλέι όφ με την διαφορά των 13 βαθμών από την 5η της βαθμολογίας από την στιγμή που πριν την 23η αγωνιστική η διαφορά ήταν στους 18 και θα έμπαινε με τέσσερις βαθμούς στα πλέι όφ.