Σάββατο, 11 Σεπτεμβρίου 2010

Ολυμπιακός- Κέρκυρα 2-0

Με γκολ των Μέλμπεργκ και Ριέρα ο Ολυμπιακός νίκησε με 2-0 την Κέρκυρα στο άδειο Καραϊσκάκη και πήρε το πρώτο του "τρίποντο" στο πρωτάθλημα.
Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας με 2-0 της Κέρκυρας στο άδειο γήπεδο Καραϊσκάκη για την 2η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ.
Οι παίκτες του Ερνέστο Βαλβέρδε δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους, ωστόσο είχαν ουσία και με γκολ των Μέλμπεργκ και Ριέρα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, απέναντι σε μια ομάδα, όπως η Κέρκυρα, η οποία μόνο ποδόσφαιρο δεν έπαιξε.

Η εικόνα του πρώτου ημιχρόνου
Ο Ολυμπιακός είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν μπορούσε με κάθετες μπαλιές να διασπάσει την αμυντική διάταξη της Κέρκυρας και έτσι μετά το πρώτο δεκάλεπτο, άρχισε να κινείται από τα άκρα, ούτως ώστε να φέρει την μπάλα μέσα στα καρέ του Κωνσταντόπουλου, ενώ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί και τις στημένες μπάλες.

Κάπως έτσι ήρθε το γκολ για τον Ολυμπιακό στο 29ο λεπτό, όταν ο Ριέρα μπήκε από αριστερά στην περιοχή του ΑΟΚ, έκανε το δυνατό σουτ, αλλά ο Κωνσταντόπουλος έδιωξε σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, από το κόρνερ του Ιμπαγάσα ο Μέλμπεργκ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά κάνοντας το 1-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Από την άλλη, η Κέρκυρα σε όλο το πρώτο 45λεπτό, είχε παθητικό ρόλο, κοιτάζοντας κυρίως πως θα "χαλάσει" το παιχνίδι του Ολυμπιακού και είχε μόνο μια επίσκεψη στα καρέ του Νικοπολίδη, όταν από το κόρνερ του Επστάιν, ο Παρασκευαϊδης έκανε την κεφαλιά, αλλά ο έμπειρος τερματοφύλακας των Πειραιωτών έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.

Η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου
Ο Ολυμπιακός συνέχισε και στο δεύτερο ημίχρονο να έχει την υπεροχή, με τον Μπάμπη Τεννέ από την πλευρά της Κέρκυρας να κάνει και τις τρεις του αλλαγές μέχρι το 61', ούτως ώστε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, καθώς ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα.

Ο Ερνέστο Βαλβέρδε, άλλαξε τα πρόσωπα στην αρχική ενδεκάδα (όχι και το σύστημα), βάζοντας στο ματς τον Ντουντού στην θέση του Φουστέρ. Έτσι ο Βραζιλιάνος πήγε δίπλα στον Ουρτάδο και ο Ιμπαγάσα πέρασε μπροστά τους σαν ελεύθερος παίκτης, πίσω από τον Μιραλάς ο οποίος πήρε την θέση του Μήτρογλου.

Παρά τις αλλαγές, ο Ολυμπιακός δεν ήταν ουσιαστικός στο παιχνίδι του, καθώς μπορεί να έφτανε με σχετική ευκολία έξω από τα καρέ των φιλοξενούμενων, αλλά μέχρι εκεί, έως το 86' τουλάχιστον. Σε εκείνο το λεπτό ο Ριέρα με ένα πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας "σεφτέ" στα γκολ, διαμορφώνοντας  το τελικό 2-0, για τους Πειραιώτες που πήραν το πρώτο τους "τρίποντο" στο φετινό πρωτάθλημα.

Η Κέρκυρα από την άλλη στο ματς μας έδειξε πως "κλείνεται" μια ομάδα μπροστά από την εστία της και πως "καταστρέφει" το παιχνίδι του αντιπάλου, παρά να παίξει ποδόσφαιρο.

Γήπεδο: "Γεώργιος Καραϊσκάκης"

Διαιτητής / βοηθοί: Γιάχος (Χίου)/ Γούκος (Ηπείρου), Σωτηρόπουλος (Αχαΐας).

Ολυμπιακός (Βαλβέρδε): Νικοπολίδης, Μέλμπεργκ, Ιμπαγάσα (79' Ρόμενταλ), Φετφατζίδης, Φουστέρ (64' Ντούντου), Χολέμπας, Αβ. Παπαδόπουλος, Μήτρογλου (46' Μιραλάς), Ουρτάδο, Τοροσίδης, Ριέρα.

Κέρκυρα (Τεννές): Κωνσταντόπουλος, Δ. Ιωάννου, Στολτίδης (46' Φλάβιο), Καλαντζής, Γιάντσης (46' Η. Ιωάννου), Παρασκευαϊδης, Μαϊστόροβιτς, Κοντοδήμος, Γκουστάβο, Επστάϊν (61' Λαμπρόπουλος), Μακρής.

Σκόρερ: Μέλμπεργκ (29' Ολυμπιακός), Ριέρα (86' Ολυμπιακός)

Κάρτες: Αβ. Παπαδόπουλος (71'- Ολυμπιακός), Δ. Ιωάννου (58'- Κέρκυρα), Καλαντζής (65'- Κέρκυρα),